Urządzenia Wiertnicze AT-Boretec
W 2009 r. firma AT-BORETEC wyprodukowała swoją pierwszą wiertnicę, której konstrukcja wczęści bazowała na komponentach „pobranych” od produkowanej wtym czasie popularnej wiertnicy HDD. Był to egzemplarz „zero”, stanowiący prototyp dla następnej, już w pełni oryginalnej maszyny.
Pierwsze egzemplarze wiertnic AT Boretec były maszynami skonstruowanymi do wiercenia w standardowych warunkach gruntowych, jak i wiercenia w skałach przy pomocy podwójnej żerdzi. Jest to metoda, w przypadku której różnego rodzaju świdry (słupkowe TCI, frezowane lub PDC) napędzane są mechanicznie przez gwintowaną żerdź wewnętrzną, będącą jednocześnie rurą, przez którą tłoczona jest płuczka wiertnicza.
Wiertnica, uzbrojona w podwójne żerdzie oraz narzędzia skalne, może być bardzo szybko przezbrojona do wersji klasycznej wiertnicy HDD poprzez wyciągnięcie żerdzi wewnętrznych bezpośrednio z kosza przez otwory w tylnej jego części.
Obecnie gama produkcyjna wiertnic obejmuje:
• 7 modeli wiertnic HDD z serii MT-Powerdrill – od 110 kN uciągu i 4 kNm momentu obrotowego do 410 kN siły uciągu i 16,8 kNm momentu obrotowego wrzeciona;
• 4 wersje wiertnic HDD z serii MT-Rockdrill, przystosowanych do wierceń skalnych od 150 kN siły uciągu i 6,8 kNm momentu obrotowego do 410 kN siły uciągu i 16,8 kNm momentu obrotowego wrzeciona.
Krótki opis wiertnicy…
Krótki opis wiertnicy…
Krótki opis wiertnicy…
Krótki opis wiertnicy…
Krótki opis wiertnicy…
Wszystkie modele są standardowo wyposażone w kabiny operatorów, zespolone na stałe z ramą wiertnicy, dostępne w wariancie XL oraz XXL. W mniejszej, oprócz operatora, może zmieścić się dodatkowa osoba, w większej nawet dwie (co w obecnej sytuacji epidemicznej może uchodzić za grożące karą zgromadzenie).
We wszystkich modelach wiertnice AT-Boretec są wyposażone w bardzo wydajne pompy płuczkowe, które w większości modeli można powiększyć jeszcze bardziej. Już najmniejsze, 11-tonowe urządzenie, dysponuje (w opcji) pompą o wydajności aż 320 l/min. Dostępne są również pompy płuczkowe wolnoobrotowe, a maksymalny ich wydatek 500, 750 lub 900 l/min osiągany jest przy prędkości obrotowej pompy na poziomie jedynie 270 obr./min. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy zastosować obieg zamknięty płuczki wiertniczej.
Podejście do konstrukcji wiertnic AT Boretec zasadniczo skierowane jest do odbiorcy, który zdobył już pewne doświadczenia i jest świadomy, czego potrzebuje. Taki klient jest w stanie zrozumieć i docenić wiele nowoczesnych szczegółów konstrukcyjnych, którymi te maszyny są naszpikowane. Niezwykła elastyczność, co do możliwości konfiguracji sprzętu jest możliwa dzięki zastosowaniu oprogramowania CAD przy opracowaniu finalnego produktu.
Ilość opcji do wyboru jest naprawdę zaskakująca:
• wersja zwykła lub skalna;
• długość żerdzi: 3; 4,5 czy 6 m;
• ilość żerdzi w podajniku – do 302 m;
• podajnik zabierający żerdzie z dołu lub z góry;
• większa pompa płuczkowa;
• większe podwozie;
• dodatkowa pompa wodna na pokładzie ze zbiornikiem lub bez;
• zdalna diagnostyka i monitoring wiertnicy;
• cyfrowy rejestrator parametrów przewiertu i wiele innych.
Na funkcje standardowe też nie można narzekać, ponieważ na wyposażeniu są bardzo obszerne, klimatyzowane kabiny, wyposażone w lodówkę, osłony przeciwsłoneczne, wysokiej klasy system audio z zestawem głośnomówiącym oraz ładowarką indukcyjną do telefonu, a także dużym wyświetlaczem, będącym interfejsem obsługi wiertnicy. Ocynkowana jest większość elementów mających styczność z płuczką. Zbiornik na płuczkę w płycie kotwiącej, z którego płuczkę odprowadzamy do wykopu, umożliwia utrzymanie czystości wokół wiertnicy. Możliwe jest również radiowe lub realizowane z poziomu kabiny sterowanie jazdą oraz ustawianie wiertnicy. Inna z funkcji umożliwia elektrycznie podnoszone pokrywy silnika oraz pompy.
Są jeszcze opcje kompletnie niestandardowe, które określa klient w zamówieniu – np. dowolny kolor, na który wiertnica jest malowana.
Dyrektor sprzedaży HDD AT Boretec: Dawid Sysło, tel. +48 784 980 630, e-mail: dawid.syslo@heads.com.pl